ÜLEVAADE 2023 aastast

Programmi eesmärgiks on edendada noorte vahel loovust ja luua noorte Gala kontsert tuues kokku erineva taustaga erinevast rahvusest noori, et edendada koostööd eesti kultuuri arendamiseks ning luua võimalusi ühiselt leida lahendusi kultuuri ja noori mõjutavatele probleemidele. Noori on julgustatud olema loovad, ettevõtlikud ja avaldama oma arvamust kultuuridevahelise dialoogist, Eesti kultuuriruumi arengust ning kultuuri kättesaadevust

Programmi sihtrühmaks on 16+ aastased noored ja loov inimesed, erineva etnilise kuuluvuse ja majandusliku taustaga (s.h. ka erivajadustega noored). Otseselt osaleb vähemalt 300 inimest, kaudne osalejate arv sellest veelgi suurem (pealtvaatajad võistlustel, muusikalil ja aruteludel ning meediakajastuse kaudu osa saajad). Noored kaasatakse põhiliselt Tallinnast. Sihtrühma kaasamisel arvestame sooline, geograafiline representatiivsus ja võrdsus. Kasusaajad on kogu ühiskond ja hariduse,kultuuri ja noorsootöös tegelevate asutuste ja spetsialistid

Programmi tegevused:

Info- ja arutelupäevade raames tutvustatakse programmi eesmärk ja plaanitud tegevused ning arutletakse kultuuri ja lõimumist puudutavad tähtsad küsimused. Info ja arutelupäevad on väike osa projekti teavitustööst, et motiveerida ja julgustada noori aktiivselt osa võtta projekti programmis ning tekkitada koostööside erinevate rahvuste noorteesindajate vahel. Info- ja arutelupäevade raames tutvustame ka Eestis olemas olevaid võimalusi kuidas paremeni olla kaasatud Eesti kultuuriruumis ning lõimuda ühiskonnaga ning tugitegevused mida riik pakkub (näiteks vabatahtliku tegevust, keele õpimist, ühiskondlikud algatused jm). Info- ja arutelupäevade raames osaleb vähemalt 100 inimest.

Loovtöötubade saarja raames toimub kaks kahepäevast loovtöötuba, mis on suunatud noortele ja noorspetsialistidele, et pidada programme õpetamisest ja jagada noortega head praktikat, inspireerida noori esineda teisel tööpäeval oma lühietendused/esinemised. Parimad valitakse žurii poolt osalema kontsertetendusel Tallinnas. Loovtöötuba idee on kasutada eri rahvuste muusikat, rahvalaule, pärimustantsu ja muinasjutte ja siduda neid kaasaegse muusikaga, kus me õpime uusi laule ja tantse ning esitame neid uuel, tanapäevasel viisil. Kasutame muinasjutte, et neist moodustada kunstiline tervik. (Üritus viiakse läbi eesti keeles, kuid osalejate abiks toetamist nii vene keelse kui inglise keelse osalejad osa võtma, kuna keel ei ole bärjäär). Loovtöötubde saarjas võtab osa vähemalt 100 inimest. Lootöötuba pakkub noortele vajalikud oskused ja teadmised ning ka praktiline kogemus tippspetsialistide poolt.

Kontsert-etendused Tallinnas, Lindakivi Kultuurikeskuses (19.05.23 kell 19.00). Programmi kulminatsioon on noorte juhtimisel ja kaasalöömisel valminud Gala kontsert “Loov maailmalinn: Muusika maailm läbi noorte silmade” pühendatud lastekaitsepäeva tähistamiseks, kuhu on kaasatud erinevas vanuses loovnoored ja täiskasvanud, noorspetsialistid (loovtöötubade raames valitud lauljad, lauljad – tantsijad, muusikud, näitlejad ja audiovisuaal inimesed, DJ, jt) ning kutstutud Eesti poptähed. Gala Kontsertetendus toimub eesti keeles ning kuna Eestis elab ka muu keelsed eeldame kasutada ka vene ja inglise keel (kutsutud esinejad) Gala Kontserdil. Gala Kontsert põhineb Loovtöötubade raames valitud paremat osalejatest, kellega koos hakkatakse valmistama kontsert. Kontsertetenduste osalejate (kes valmistavad etendused umbes 200 inimest.

Programmi tulemused

Programmi tulemused panustavad regionaal kultuuritegevuste meetmele luua ja säilitada kultuurist osasaamise ning kultuuriloome võimalusi Tallinnas. Projekt kindlasti soodustab kultuurielu arengut kuna võimestab loovnoori erineva etnilise kuuluvuse, majandusliku taustaga panustada kultuuri arengule nii kohalikul kui ka riiklikul tasemel. Kaasatud sihtgrupp – suurendab nende oskused ja teadmised, tutvustada erinevaid kultuure, toetavad noorte loovuse arendamist, edendavad lõimumist ja sallivust ühiskonnas ning teineteisemõistmist ning avatumat suhtumist Eestisse kui multikultuursesse ühiskonda arendavad kohaliku kultuurielu. Ühised tegevused võimaldavad osalejatel saada positiivseid kokkupuuteid erinevate kultuuride esindajatega ning tutvunud erinevate kultuuride ühisjoonte ja erinevustega. Partnerid saavad positiivne kogemus, motivatsiooni ja inspireatsiooni ning uusi teadmisi. Loodud võrgustik võimaldab parendada võimekust ja koostöövõimet.

Väljundid:

– Osalejate arv kokku 400 inimest (otsene) – Pealtvaatajate hinanguline arv 300 (lisaks neile ka otseülekanne kaudu pealtvaatajad)
– Loodud ja kirjutatud vähemalt 3 uut laulu ning üks ühine laul, mida esitakse  Kontsertetendusel.
– Läbiviidud 2 kahepäevast loovtöötoad spetsialisti ja professinalide poolt
– Läbiviidud 2 info-ja teadlikuse tõsmise seminarid
– Kaasatud 10 koostööpartnerid üle Eesti.
– Edasi arendatud loov koostöövõrgustik (muusikutest, näiteljatest, lauljatest, tantsijatest ja loovinimestest nii harrastajate kui ka professionaalsel tasemel) eesti ja vene keelse osalejate vahel.
– Korraldatud Gala Kontsert Tallinnas kultuurivaldkonna populariseerimiseks noorte seas ja noorte kaasamiseks;
– Edendatakse rahvusvähemuste koostööd ja ühistegevust eesti kultuuriorganisatsioonidega ning ka piirkondlik koostöö.
– Loovtöötubade osavõtjad saavad uusi teadmisi ja oskusi (teoreetilise kui ka praktilised)
– Erinevate asutuste/organisatsioonide ja loovinimeste omavaheline koostöö suureneb, mida kaudselt toob kaasa uusi kultuurüritusi ja algatusi.
– Eesti taseme on paranenud kultuuride, haridse ja noorte valdkonnas tegutsevate organisatsioonide omavaheline kommunikatsioon ja koostöö võime ning on loodud uued koostöökontaktid, tegevuskava praktilise ja efektiivse koostöövõrgustiku loomiseks.

Programmi toimumist toetavad: Tallinna Kodurahu programm, Tallinna Haridusamet, Tallinna Kultuuriamet ja teised.

Koostööpartnerid: Tallink Hotels, Lindakivi kultuurikeskus, Georg Otsa nim Tallinna Muusikakool ja mitmed teised.